Kuželna Modrá hvězda
ROK 1947 – Založení 1. kuželkářského oddílu v Litovli
Dne 23. listopadu 1947 byl na valné hromadě založen 1. oficiální oddíl kuželek v Litovli. Mezi hlavními iniciátory vzniku oddílu byli fotbalista Jaroslav Skála a hostinský Richard Winzinger. Do té doby byly kuželky pouze volnočasovým zpestřením provozovaným v hospodách. Na první valné hromadě 23.listopadu 1947 byl zvolen první výbor kuželkářů. Valné hromady se tehdy zúčastnilo 25 členů a oddíl nesl název Sokol Modrá hvězda.

ROK 1947 a 1948 – Potíže se zahájením stavby kuželny
Výbor nově založeného kuželkářského oddílu Sokol Modrá hvězda na své první schůzi dne 7. prosince 1947 rozhodl o přípravě výstavby nové dvoudráhové kuželny. „Dvouletý hospodářský plán“ v roce 1947 – 1948 však reguloval prodej stavebního materiálu. Bohužel na výstavbu kuželny byl prodej stavebního materiálu zakázán. Na 4. výborové schůzi kuželkářů dne 4. dubna 1948 bylo usneseno upustit od výstavby kuželny z důvodu zákazu prodeje stavebních hmot a zákazu staveb. Přesto nakonec kuželkáři požádali o povolení stavby, které za pomoci Sokola získali.

ROK 1949 – Postavení kuželny
Na 2. valné hromadě dne 4.února 1949 se kuželkáři dohodli, že zahájí svépomocí výstavbu nové kuželny. Výstavba byla zahájena již v březnu 1949 na pozemku hostinského Richarda Winzingera, který financoval stavební materiál. Členové kuželkářského oddílu prováděli všechny práce ručně – výkopy, míchání betonu, malty atd. Odpracovali zdarma velký počet brigádnických hodin. Kuželna byla postavena ve velmi krátké době a 8. srpna 1949 byla uvedena do provozu. Otevření kuželny se zúčastnili přední představitelé města Litovle a České obce Sokolské. Kuželna spadala pod místní Sokol Litovel.

ROK 1953 – Znárodnění kuželny
V roce 1953 bylo pohostinství Modrá hvězda pana R. Winzingera i s kuželnou znárodněno a převedeno do správy Restaurace a jídelny Olomouc (RaJ). Nový majitel nejevil o provoz kuželny zájem a na její údržbu nevěnoval žádné finanční prostředky. Stav kuželny se začal zhoršovat a po letech bez řádné údržby se kuželna dostala do havarijního stavu. Do kuželny začalo navíc zatékat. Nastaly i situace, že když během hraní zápasu pršelo, musely se stavět nádoby na zachycení vody. RaJ Olomouc chtěl situaci vyřešit uzavřením kuželny a přebudováním prostor na sklady.

ROK 1981 – Převod kuželny pod správu TJ Tatran Litovel
V roce 1981 díky přispění Městského národního výboru v Litovli a bývalého ředitele Tesly Litovel pana Vurbala byla uzavřena dohoda s RaJ Olomouc na základě které přešla kuželna pod správu TJ Tatran Litovel. Převedení kuželny do správy TJ Tatran Litovel potažmo kuželkářům znamenalo další zásadní milník v historii kuželny. RaJ Olomouc ještě opravil celou střechu kuželny.

ROK 1981 – Zahájení rekonstrukce kuželny
Kuželkáři se okamžitě chopili nabízené příležitosti a pustili se do opravy kuželny. V kuželně byly zrekonstruovány staré asfaltové dráhy, které byly za 30 let ve velmi špatném stavu. Byl vybudován nový základ a položen nový povrch - zelený sadurit. Byly provedeny další nutné opravy. 35 členů kuželkářského oddílu obětavě odpracovalo 1 468 brigádnických hodin a do konce roku 1981 rekonstrukci dokončili.

ROK 1982 – Automatické stavěče kuželek (ASK)
Až do roku 1982 bylo nutné po každém hodu stavět kuželky ručně. V tomto roce byla zahájena modernizace kuželny automatickými stavěči kuželek. Kuželkáři jezdili a radili se s oddíly kuželek, které již měly automatické stavěče. Vybrali stavěče z výroby Trutnova. Z finančních prostředků vybraných od sponzorů se zakoupil 1 automatický stavěč kuželek v hodnotě 90 000 Kčs.
Druhý automatický stavěč kuželek si kuželkáři stavěli svépomocí a do výroby se zapojili odborníci a řemeslníci z řad litovelských kuželkářů. Největší zásluha patří panu Jaroslavovi Pěruškovi, který odpracoval 151 brigádnických hodin a jeho elektrikářské partě, která přispěla 216 brigádnickými hodinami. Poděkování patří také panu Lubomíru Čamkovi a kolektivu 12 kuželkářů.
Dále si kuželkáři sami svépomocí vyrobili vraceče koulí, vybudovali hlediště, 2 šatny, sociální zařízení a položili gumové hrací pole. Bylo instalováno nové plynové topení a nové elektrické vedení.

ROK 1983 – Otevření zrekonstruované kuželny
Dne 27. srpna 1983 byla dvoudráhová kuželna vybavená 2 automatickými stavěči kuželek a sběrači koulí uvedena do provozu. Byla tak završena další významná etapa v historii kuželny. Velké díky patří obětavým kuželkářům, kteří dobrovolně a zdarma odvedli mnoho odborné a manuální práce, dále všem sponzorům a ostatním příznivcům kuželkářského sportu. Období 1981 až 1983 je zapsáno do historie kuželkářského sportu v Litovli zlatým písmem a položilo základ pro rozvoj kuželkářského sportu v Litovli až do dnešních dní.

ROK 1990 – Převod kuželny do soukromého vlastnictví
Po dlouhé roky sloužila kuželna rozvoji kuželkářského sportu v Litovli. Odehrála se tu řada významných utkání a vyrostli zde kuželkáři, kteří dodnes reprezentují oddíl v kuželkářských soutěžích. Rok 1990 znamenal pro litovelskou kuželnu další významný milník. V tomto roce přešla při privatizaci kuželna do majetku paní Elišky Macháčkové.

ROK 1995 – Obnova náhozových desek, rekonstrukce dopaliště koulí
Kromě správy majetku kuželny prováděli kuželkáři celou dobu údržbu a opravy všech zařízení. V červenci a srpnu roku 1995 došlo k obnově náhozových desek včetně výměny za linoleum, opravu saduritů u křížů a rekonstrukci dopaliště koulí. Veškeré práce probíhaly opět svépomocí.

ROK 2001 – Modernizace automatického počítání hodů
V roce 2001 došlo ke zprovoznění automatického počítání hodů, tj. automatické stavěče kuželek se doplnily počítačem a programem na automatický záznam utkání a vypracování zápisů z utkání. Tuto modernizaci provedl pan Dušan Žouželka za pomoci pana Rudolfa Holčáka, který nebyl členem oddílu kuželek Litovel.

ROK 2003 až 2005 – Další opravy a modernizace
V roce 2003 si po mnoha desetiletích provozu kuželna žádala další opravy. Z hlediska technologie mezi ně patří výměna linolea na náhozových deskách, oprava převodovek podavače koulí a v roce 2005 se k nim přidala také instalace diaprojektoru s promítáním aktuálního výsledku utkání na promítací plátno.
Rozsáhlejší rekonstrukci vyžadovalo také sociální zázemí, a tak byla na kuželnu zavedena teplá voda, šatny byly vybaveny sprchovým koutem a vytapetovány.

ROK 2016 – Uzavření kuželny Modrá hvězda
V červenci 2016 došlo k těžkému rozhodnutí členů kuželkářského oddílu a to, že kuželna Modrá hvězda bude uzavřena. Důvodů, které vedly k ukončení nájemní smlouvy, bylo hned několik. Příliš vysoké finanční náklady za pronájem a provoz kuželny, nevyhovující technický stav kuželny a především ztráta platnosti kolaudačního rozhodnutí pro hraní mistrovských utkání. Dne 31. srpna 2016 ukončila TJ Tatran Litovel nájemní smlouvu. Kuželna byla vyklizena a předána jejímu majiteli panu Richardu Macháčkovi. Oddíly kuželek byly proto nuceny přesunout své působení do pronajatých kuželen v Přemyslovicích, Šternberku a Prostějova.
